ABC-Handlu
Image default
Home » Blog » Rossmann i SelfMaker zmieniają świat zakupów na bardziej dostępny
Wellness & SPA Wszystkie

Rossmann i SelfMaker zmieniają świat zakupów na bardziej dostępny

Od połowy października 2020 w sklepach Rossmann, między innymi w Warszawie, Lublinie czy Białymstoku wdrożono nowe kasy, które łączą funkcje kas tradycyjnych i samoobsługowych oraz są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – to pierwsze takie rozwiązanie na rynku. Projekt został zrealizowany przy współpracy z firmą SelfMaker – jedną z najbardziej innowacyjnych technologicznie polskich firm. Rossmann – wiodąca sieć drogerii kosmetycznych, zainwestowała w rynek i podyktowała trendy rozwoju technologii kas samoobsługowych.

Szacuje się, że społeczność Głuchych w Polsce liczy 500 tyś. osób, a poważny uszczerbek słuchu ma kolejne 900 tyś. Polaków. Według danych GUS z 2016 roku około 1 mln Polaków jest słabowidzących i ma poważne trudności z czytaniem.

Zakupy powinny być dobrym i pozytywnym doświadczeniem dla każdego. Nowe kasy samoobsługowe zwiększają dostępność sklepów dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności. Dzięki zwiększonemu kontrastowi oraz odpowiedniej czcionce są one przyjazne w obsłudze dla osób słabowidzących.

Poza intuicyjnym systemem, nowe kasy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby łączyły funkcję kas tradycyjnych i samoobsługowych – są to pierwsze tego typu kasy na rynku. Za te rozwiązanie odpowiada firma SelfMaker.

rossman_1

Ruchomy, 15 calowy ekran, który można obracać o 180 stopni pozwala na obsługę kasy przez pracownika sklepu lub klienta, w przypadku kiedy stanowisko nie ma kasjera. Wystarczy, aby klient obrócił ekran w swoim kierunku i rozpoczął samodzielne skanowanie produktów. Dodatkowo, ekran może się poruszać w płaszczyźnie góra dół, co pozwala na dostosowanie jego wysokości do klienta. Dzięki takiemu rozwiązaniu, osoby poruszające się np. na wózku inwalidzkim mogą obniżyć ekran do odpowiedniego poziomu i komfortowo dokonać zakupu, również osoby wyższe mogą dostosować ekran do własnych potrzeb.

Realizując projekt kas samoobsługowych dla Rossmann przyświecała nam idea dostępności dla każdego klienta niezależnie od obecności pracownika przy kasie, jak również zniesienie barier dla osób z niepełnosprawnościami. Rozwiązanie, nad którym pracowaliśmy z zespołem konstruktorów przez wiele tygodni pozwala na zamknięcie zaawansowanej technologii w urządzeniu rozmiarów komputera PC. Jest to duży krok w branży urządzeń samoobsługowych. Do tej pory kasy, które funkcjonowały na rynku, zajmowały sporo przestrzeni sklepowej i nie charakteryzowały się ciekawym wyglądem. Kasa zaprojektowana dla Rossmann łączy w sobie technologię, funkcjonalność oraz design, który jest spójny z aranżacją i estetyką sklepu”

mówi Marek Wieteska Prezes Zarządu SelfMaker.

Kasy samoobsługowe to nie tylko sprawne zakupy, mobilność ekranów i hybrydowość łącząca człowieka i technologię.

To również odpowiedź na potrzeby społeczności Głuchych, dla których wizyta w sklepie obarczona jest stresem. Dla wielu osób konieczność skorzystania z tradycyjnej kasy jest wyjściem ze swojej stresy komfortu. Jak tłumaczy Kamil Chomski, jedna z osób Głuchych zatrudnionych w SelfMaker:

Współczesna technologia bardzo szybko się rozwija, dla mnie to potęga, która nie tylko zmienia świat globalnie, ale także przyczynia się do poprawy jakości życia ludzi Głuchych. W trakcie wykonywania codziennych czynności – jak zakupy czy chęć zjedzenia obiadu na mieście, spotykamy się z barierą komunikacyjną związaną z niemożnością sprawnego przekazania informacji. Właśnie dlatego kasy samoobsługowe są ogromną wygodą, polepszają nasz komfort życia i zmniejszają stres związany z „kombinowaniem”, żeby się porozumie

Więcej artykułów znajdziesz na: abc-handlu.pl/category/wszystkie/

Related posts

ADAMADA – wydawnictwo dla dzieci

ABC-Handlu

Agro Danmis: Unikalny dar natury!

ABC-Handlu

Wegetarianizm w Polsce

ABC-Handlu