ABC-Handlu
Image default
Home » Blog » Wegetarianizm w Polsce
HoReCa Wszystkie

Wegetarianizm w Polsce

Wegetarianizm w Polsce. Polska to kraj z wieloletnimi tradycjami, postrzegany przez pryzmat historii i nierozerwalnie związany z ludowością. Jak wygląda tradycyjny Polak? Wystarczy wyobrazić sobie wizerunek polskiego sarmaty, przed oczyma zjawi się zapewne człowiek opasły, z szabelką i tłustym od jedzenia wąsem. Co taki jegomość mógł spożywać na obiad? Najpewniej nie dietetyczną sałatkę, lecz niedawno upolowaną zwierzynę, jedzenie wtedy musiało byś tłuste i konkretne. Takie „wąskie” przekonanie pozostało do dziś, przeciętny Polak nie wyobraża sobie posiłku bez kotleta.

Kraj postępowy?

W Polsce coraz częściej spotkać można się z terminami związanymi z kuchnią wegetariańską. Pojawiają się restauracje typowo wegetariańskie, a w tych tradycyjnych poszerza się kartę o dania bezmięsne. Również w Internecie, gazetach, czy magazynach znaleźć można coraz więcej informacji nie tylko na temat diety, lecz również filozofii wegetariańskiej. Społeczeństwo polskie staję się bardziej wyedukowane, nie jeść mięsa, nie oznacza przecież na okrągło jeść kanapki z serem, czy też samą sałatę.. 
Liczy się, że w Polsce jest ok. 3,2 mln osób deklarujących się jako wyznawców wegetarianizmu, co stanowi niemal 1 % całego społeczeństwa w naszym kraju, a to na „nasze polskie” realia uznać warto za imponujące. Przekładając statystyki na życie codzienne zastanówmy się , czy rzeczywiście wegetarianizm jest postrzegany jako sprawa zwyczajna. Restauracje i bistra, mimo znacznego rozwoju nie grzeszą wystarczającą liczbą dań wegetariańskich , jest to zjawisko typowe szczególnie dla mniejszych miejscowości.
Poszerzenie horyzontów Polaków, ich tolerancji i świadomości zajmowanego miejsca we wszechświecie jest coraz większe, lecz nie ulega wątpliwości, iż rozwój ten nie powinien stanąć w miejscu.

Wegetarianizm? Nie wydziwiaj

Wegetarianizm to nie tylko określona ścisłymi regułami dieta, ale też sposób postrzegania świata. Wegetarianie wierzą, że rezygnując ze spożywania mięsa ratują żywe istnienie. Głupota? Zwierzęta są przecież po to by je jeść, na co hoduje się krowy i kury? 
To tylko zwierzę, pamiętaj. Spójrz w oczy konia skazanego na rzeź i człowieka na łożu śmierci, zupełnie różne, prawda?

„Przepraszam, nie jem mięsa”

Nieprzyjemne sytuacje zdarzają się również na imprezach zorganizowanych, typu wesela, chrzciny, kiedy dla każdego przewidziany jest ten sam posiłek. Niekiedy to gospodarze nie poinformują organizatorów, że wśród osób zaproszonych jest wegetarianin, a czasami sam gość nie raczy o tym wspomnieć. Rodzi się niezręczna sytuacja, każdy gospodarz chce jak najlepiej przyjąć gości. Co odważniejszy jarosz upomni się o danie bezmięsne, ale najczęściej zostaje to odebrane jako zachowanie ekscentryczne, inny nielubiący sprawiać problemów skazany będzie na zostawienie, jakże typowo polskiego kotleta, i w milczeniu zje ziemniaki z surówką. Każdy żyje tak jak chce, każdy je to co chce. Wegetarianin nie ma zamiaru wstydzić się lub przepraszać za to, że nie je mięsa. Nie chce pochwały, potrzebuje zwyczajnej akceptacji.

Pozostałe artykuły znajdziesz na www.abc-handlu.pl
Zapraszamy również na nasz drugi portal www.abc-restauracji.pl

Related posts

Green Garden to polski producent naturalnych podłoży ogrodniczych.

ABC-Handlu

Pozwól się przenieść do malowniczej miejscowości Cazorla.

ABC-Handlu

Stolarnia Mietel: buda dla psa prosto od developera

ABC-Handlu