ABC-Handlu
Home » Blog » OSCAR BRANŻY NIERUCHOMOŚCI DLA MONOPOLIS
HoReCa Wszystkie

OSCAR BRANŻY NIERUCHOMOŚCI DLA MONOPOLIS

monopolis_5

Prestiżowa nagroda MIPIM Awards 2020 dla polskiej inwestycji

monopolis_logo

Monopolis, łódzki kompleks, otrzymał nagrodę w międzynarodowym konkursie MIPIM Awards 2020 za najlepszą inwestycję w kategorii „mixed-use”. Tym samym rewitalizacja pokonała 228 innych projektów z 45 krajów. Co więcej, Monopolis w swojej grupie nominowany był jako jedyny obiekt w Europie. Deweloperem inwestycji jest Virako. Projekt powierzono pracowni Grupa 5 Architekci. Wyróżnienie to ogromny sukces Polski, zarówno pod względem inwestycyjnym, architektonicznym, jak i technologicznym.

monopolis_8

Monopolis to jedna z najbardziej technologicznie zaawansowanych rewitalizacji na świecie.Obiekt, jako jedyny projekt Europejski, obok Singapuru, Montrealu i Bangkoku, znalazł się w finale konkursu MIPIM Awards 2020 wśród najlepszych inwestycji na świecie. Gala skupia najbardziej uznanych uczestników rynku nieruchomości od deweloperów, przez architektów, firmy budowlane, agencje doradcze, kancelarie prawnicze, po banki i fundusze inwestycyjne. Jesteśmy dumni, że Monopolis zdobył uznanie w oczach międzynarodowego jury oraz że możemy reprezentować Polskę podczas tak prestiżowych wydarzeń. To ogromne wyróżnienie,

mówi Krzysztof Witkowski, prezes Virako

Inwestycja z duszą – połączenie historycznej tkanki z nowoczesnym designem

Monopolis to unikatowy projekt w skali globalnej, powstały w wyniku rewitalizacji dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku. Inwestycja wyróżnia się połączeniem najnowocześniejszego designu i technologii z historycznymi murami dawnej fabryki. Dodatkowo, postindustrialna architektura idealnie wpisała się w tkankę miasta.

Dzięki współpracy Virako z Grupa 5 Architekci, dawne zakłady stały się idealną przestrzenią dla nowoczesnych biur z unikatowym klimatem, klubu dla dzieci, teatru, ARTgalerii, muzeum poświęconego historii Monopolu Wódczanego i amfiteatru. Dziś Monopolis jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Łodzi.

monopolis_6

Myślą przewodnią Monopolis od samego początku było stworzenie miejsca tętniącego życiem i przyjaznego dla ludzi. Przestrzeni, w której będą mogli kreatywnie spędzać czas wolny, mieszkać i pracować. Zbudowaliśmy nowoczesny, bezpieczny i komfortowy kompleks, który dla łodzian jest punktem integracji lokalnej społeczności, a turystów obowiązkowym przystankiem podczas zwiedzania miasta,

podkreśla prezes Krzysztof Witkowski.

Goście Monopolis chętnie korzystają z oferty gastronomicznej. Spektakle i wydarzenia organizowane na deskach teatru „Scena Monopolis” również przyciągają rzeszę sympatyków. Letnia edycja „Spirit of Łódź. Music festival”, który przez całe lato, odbywał się w plenerowej przestrzeni kameralnego amfiteatru w Monopolis, cieszyła się ogromną popularnością. Ideą festiwalu była niespodzianka, dlatego też informacja o tym kto miał wystąpi, trzymana była do samego końca w tajemnicy. Podczas festiwalu koncerty zagrali między innymi: Natalia Kukulska, Paweł Domagała, Kuba Badach, Błażej Król, zespół LemON, czy John Porter z zespołem.

Najnowocześniejsza technologia i dbałość o najmniejszy detal

W procesie rewitalizacji olbrzymią wagę przywiązywano do zachowania charakteru miejsca. Nie przeszkodziło to Monopolis zostać jednym z najbardziej technologicznie zaawansowanych projektów rewitalizacyjnych w Polsce. Poprzez obniżenie terenu o 4 metry, dwa ponad stuletnie budynki „zawieszone” zostały niemal w powietrzu. Takie działanie pozwoliło też odkryć piękne zabytkowe piwnice, tworzące dziś wyjątkowy gastropasaż z restauracjami. Całość dopełnia olbrzymia dbałość o architektoniczny detal oraz wszechobecna zieleń.

W przestrzeni kompleksu znajdziemy też wiele miejsca na sztukę. W ARTgalerii, której przestrzeń przyciąga artystów z różnych dziedzin, prezentowane są obecnie karty Kalendarza Virako 2020/2021 z fotografiami autorstwa Sebastiana Ćwika, uznanego fotografa modowego. Wkrótce odwiedzający Monopolis mogą spodziewać się nowej wystaw, która z pewnością zaskoczy i wzbudzi zainteresowanie.

Obok ARTgalerii, w której organizowane są wystawy fotografii, plakatu, czy malarstwa, ustawiono rzeźby uliczne. Pierwsza z nich jest inspirowana dziełem Roberta Indiany – instalacją artystyczną „LOVE”. W Monopolis wariacja tej rzeźby układa się w napis Łódź. Zaprojektował ją Rafał Grzelewski, główny architekt obiektu.

Dalsza rozbudowa i rozwój

W kolejnych etapach inwestycji wybudowane zostaną dwie wieże biurowe. W dawnym magazynie spirytusu powstanie basen ze strefą fitness. Łącznie, po zakończeniu wszystkich etapów wielofunkcyjny kompleks zaoferuje ponad 24 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej w czterech budynkach: jednym historycznym (M1) oraz trzech nowobudowanych (M2, M3 i M4). Równocześnie, na kolejnych 5 400 mkw., kompleks będzie pełnił szereg funkcji miastotwórczych, oferując bogaty wachlarz usług i zapraszając mieszkańców na rozmaite wydarzenia kulturalne.

Cały kompleks to zatem docelowo blisko 30 tysięcy mkw. realizowanych w trzech etapach. Pierwszy oparty na tkance historycznej właśnie oddany został do użytkowania. Drugi jest już realizowany. Ostatni zakończony zostanie 2023 roku.


Więcej informacji:
Monika Anna Kern
AHAVA PR Sp. z o.o.
tel: +48 601 892 291 | email: monika.kern@ahavapr.pl

Pozostałe artykuły: https://abc-handlu.pl/category/wszystkie/horeca/

O Virako:

Virako jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą deweloperską, inwestującą w budowę kompleksów biurowych. Spółka działa od 2001 roku. Jedną z inwestycji Virako było Centrum Biznesowe Faktoria w Łodzi. Dawne budynki Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku zostały przebudowane na nowoczesny, wielofunkcyjny biurowiec oferujący klimatyczne lofty biurowe. Inwestycja została wyróżniona w konkursie Wnętrze Roku 2004 w kategorii realizacji budujących tożsamość Łodzi. Kolejne przedsięwzięcie – nowoczesny kompleks biurowy Forum 76 Business Centre – to pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A. Inwestycja dwukrotnie zdobyła tytuł Biurowca Roku 2012 i 2014 w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards. Flagową inwestycją Virako jest Monopolis. Kompleks biurowy w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego z 1902 roku, trzeci co do wielkości zabytkowy zespół fabryczny w Łodzi (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego).

Related posts

Globalbefit: satysfakcja klienta jest najwyższym priorytetem.

ABC-Handlu

Bracia Piskorkowie: Manufaktura Żuru i Barszczu

ABC-Handlu

bioQlinar: Sklep ze zdrową żywnością

ABC-Handlu