ABC-Handlu
Home » Blog » Winnica Sopel: Agroturystyka w stylu loftowym
HoReCa Wszystkie

Winnica Sopel: Agroturystyka w stylu loftowym

winnica sopel logo

Wśród pięknej przyrody, w centrum zielonych terenów okalających Łódź, znajduje się urocza wieś Ziewanice. W niej zaś każdy, kto ma ochotę na odpoczynek na łonie przyrody, a jednocześnie chciałby zapoznać się z produkcją wina, odnajdzie swoje miejsce – Winnicę Sopel.

Winnica powstała w 2019r., a od 2021r. prowadzi sprzedaż wina. Jednak fakt, że winnica jest jeszcze młoda, a Gospodarze są nastawieni na szerzenie kultury “winnej” sprawia, że obecnie obiekt nastawiony jest przede wszystkim na enoturystykę. Ten sposób spędzania wolnego czasu, coraz popularniejszy w naszym kraju, sprawia że i samo wino ( jego produkcja, degustacja) zyskuje coraz wiekszą liczbę zwolenników.

Warto zauważyć, że historia wina na ziemiach polskich zaczyna się już w IX w.n.e. Pierwsze sadzonki winorośli przybyły do Polski z Moraw za sprawą misjonarzy. I to właśnie zakonnikom zawdzięczamy powstanie winiarstwa na naszych ziemiach. Zapotrzebowanie na wino było bowiem ściśle związane z liturgią chrześcijańską, a trudności z transportem tego trunku sprawiły, że Benedyktyni postanowili spróbować uprawy na miejscu.

Winnice powstały więc przy klasztorach i biskupstwach, a wraz z upływem czasu także przy większych ośrodkach miejskich. Już w IX w. Roger II Sycylijski wspominał w swoich kronikach o Krakowie jako o mieście pięknym “o wielu domach i mieszkańcach, targach, winnicach i ogrodach”.

Średniowiecze udoskonaliło produkcję wina, a winnice w Polsce rozkwitały. Dobra passa polskiego winiarstwa trwała aż do XVIw., gdy transport trunku stał sie łatwiejszy i nastała moda na wina francuskie, włoskie czy węgierskie. Jednak ostateczny cios tradycjom winiarskim zadała II Wojna Światowa a po niej rządy komunistów.

Dziś, powoli, tradycje upraw winorośli i wytwarzania wina odradzają się. Służą im niewątpliwie: moda na picie wina i enoturystykę. W ten nurt wpisuje się także Winnica Sopel, która otwiera swe podwoje dla wszystkich, którzy chcą spedzić czas w sielskiej atmosferze, odpocząć od zgiełku współczesności i skosztować znakomitego, polskiego, wina.

Do dyspozycji Goście winnicy mają trzy lofty: Solaris, Regent i Chardonnay.

Każdy jest urządzony w stylu nowowczesnym, wyposażony we wszystkie niezbędne udogodnienia.

Dodatkowo Goście mogą korzystać z 2 quadów, a po intensywnym dniu można także rozpalić ognisko. Piękne położenie winnicy zachęca do wędrówek pieszych czy wypraw rowerowych.

Swoim Gościom, a także pozostałym chętnym, Gospodarze proponują degustację wina połączoną ze zwiedzaniem winnicy, opowieścią o jej historii i sposobie wytwarzania tego boskiego trunku.

Najbliższe miesiące sprzyjają wyprawom. Zachęcamy więc do odwiedzin w pięknej Winnicy Sopel.


Ziewanice 49, 95-015 Głowno
+48 530 776 070 | winnicasopel@gmail.com

www.winnicasopel.pl

HoReCa Archives – ABC-Handlu

Related posts

Spiżarnia Sokółka: Zdrowa żywność dla każdego

ABC-Handlu

A-Psisko – dogoterapia i dietoterapia psów…

ABC-Handlu

Carmen: internetowy sklep zoologiczny

ABC-Handlu